Meyraland | Dizi Serisi 1
15607
post-template-default,single,single-post,postid-15607,single-format-gallery,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive

Dizi Serisi 1

13 reasons why 

“Popüler çocuklar acımasızdır zaten bu yüzden popülerdir.”

İtiraf etmeliyim ki bu diziye başta biraz gönülsüz başlamıştım bir de konusunun intihar üzerine olduğunu okuyunca pek cazip gelmemişti AMA yanılmışım. İlk bölümden merak uyandırıp bir sonrakini izleme mecburiyeti hissediyorsunuz. Tamam, bazen ‘kardeşim bu kadar uzatmasan da meseleye gelsen’ dediğin kısımlarda olmuyor değil ama intihar eden esas kızımızın sebep olarak sunduğu 13 nedeni her bir bölüme yerleştirdiklerinden mecbur izliyoruz. Lise dizisi olmasından dolayı ‘ergen dizisi’ diye adlandıranlar olmuş ama kesinlikle buna katılmıyorum hatta bence onlar izlemesin, insan ister istemez bir depresif moda giriyor. Kültürel olarak yabancı ama Amerikan dizilerinden aşina olduğumuz popüler sporcu gençler ve kurbanlar ilişkisi dizide bol bol yer alıyor.  -bazen bu durumun fazla abartıldığını düşünürdüm ama buraya taşınınca anladım ki, gerçek tıpkının aynısı hatta daha fazlasıymış.

Dizi izlenmeyince bir şey kaybedilmeyen izlenildiğinde de bir süre sebebini anlayamadığınız bir bunalım haline sürüklüyor. Farklı kültür hikâyelerini seviyorsanız ve zorbalığın sadece fiziksel değil duygusal da olabileceğini bir kez daha hatırlamak istiyorsanız, size şimdiden iyi seyirler.

Film hakkında önyargı oluşmasını istemeyenleri diğer yazılara yönlendirip şunu ifade etmek istiyorum:

 1. Esas kızımız biraz havadan nem kapan cinsinden. Son bölümlerde yaşadıklarını hariç tutuyorum ama bir insan da ille de arkadaş edincem diye tutturmamalı, biraz karakter sorunu olduğunu kabul etmeliyiz.

2. Clay sana da ayrı uyuzum. Bu kadar pasiflik bünyeye zarar.

3. Kendini vuran sen olmamalıydın çocuk. (hadi ismi saklı kalsın)

4. O nasıl intihar sahnesidir arkadaş, kendimi kesmiş kadar hissettim. ‘Evlerden ırak’ diyerek bu faslı kapatıyorum.

5. İçimde Amerikan liselerinde rehber öğretmen olma isteği oluştu.

 

Girl Boss

Amerika tüketim ülkesi olunca popüler geçim kaynağı haliyle internetten satış siteleri oluyor. Amazon, ebay ve benzeri popüler yerlerde satıcı konumunda olmak çok da zor değil. İşte Girl Boss dizisi de yaşanmış bir hikayenin kendi tabirleriyle ‘sulandırılmış’ hali. 23 yaşında ki Sophia Amoruso’nun Ebay de vintage kıyafetleri satarak nasıl milyoncuklar kazandığını anlatıyor. 10 bölümlük mini dizi serisi, gerçek hikayeleri izlemeyi seven, başarı hikayelerinden keyif alan, ‘aynı şeyi ben yapsam gene bu kadar kazanamazdım’ diyen demeyen hemcinslerime gelsin. Bu arada benim de boş olsa da bir hesabım var. Umut, garibanların nesiydi?

 

Lie to me

Aslında bu dizi yeni izlediğim bir şey değildi. Hatta zaman aşımına bile uğramış sayılabilir ama hala en sevdiklerimin arasında tazeliğini koruyor. Nedeni ise dizi de bol bol beden dilini anlatıyor oluşuydu. Ne de güzeldi. Üst üste izledikçe bir süre sonra psikopata bağlayıp karşımdakinin kaşına gözüne mimiğine takılı kalmıştım. (Bir zamanlar davranış bilimi uzmanı olmayı dileyen biriydim en nihayetinde, ciddiyetle izlemiştim.) Her bölüm kendi içinde ayrı bir hikâyeyi barındırıyor. Bu arada dizideki profesör, gerçek hayatta Paul Ekman’ın karşılığıymış. İnsan duyguları ve mimikler üzerindeki çalışmaların öncülüğünü yapan bir bilim adamıymış kendisi. Dizide de hayatından ve çalışmalarından esinlenmeler yapılmış.

 

Dark

Yine bir itiraf cümlesiyle başlamak istemezdim ama maalesef durum öyle. İlk birkaç bölümde bu dizinin neden bu kadar çok sevildiğini sorgulasam da sonrasında beynimin error vermesine engel olamadım. Etkisinden kurtulamadığınız gibi kendinizi sürekli şimdi o onun çocuğuysa bu böyleyse şu nasıl oldu derken bulabilirsiniz. Zaman kavramlarını yok eden bol bol kaderi sorgulayan bu dizinin 2.sezonunu merakla bekliyorum. Spoiler gibi olmasın ama en çok etkilendiğim sahnelerden birisi geçmişe gidip, geçmişi düzelttiğini sanan polis abimizin gazetelere yansıması ve o gazete kupürünün şuan ki yılda bir başka polis ablamız tarafından bulunmasıydı. Anlaşılmadı dimi. Bence de. İzleyin. İzlettirin.